Videodermatoskopia - Videodermatoskopia – nowoczesny sposób diagnostyki zmian skórnych

MEDserwis.pl > Videodermatoskopia >Videodermatoskopia – nowoczesny sposób diagnostyki zmian skórnych

Videodermatoskopia – nowoczesny sposób diagnostyki zmian skórnych

zdjecieWedług danych Krajowego Rejestru Nowotworów, tylko w 2010 r. zanotowano w Polsce ponad 10 tys. zachorowań na raka skóry. Ten typ nowotworów charakteryzuje się niestety dość wysokim odsetkiem śmiertelności, gdyż u wielu osób jest diagnozowany w bardzo zaawansowanych stadiach. Jedną z najnowocześniejszych metod rozpoznawania zmian skórnych, także pod kątem nowotworów, jest videodermatoskopia, którą posiada w swojej ofercie Klinika Medyczna WILMED.

Na początek warto wyjaśnić, czym w ogóle jest videodermatoskop. Urządzenie to łączy w sobie cechy mikroskopu cyfrowego oraz komputera – po przyłożeniu specjalnej głowicy do określonej partii ciała zamontowany w niej mikroskop epiluminescencyjny powiększa obraz, zaś oprogramowanie komputerowe zbiera i przetwarza dane dotyczące zmiany skórnej. W ten sposób uzyskuje się pełny, rzeczywisty obraz konkretnej zmiany, a dodatkowo lekarz może porównać jej aktualny stan z archiwalnymi zdjęciami zachowanymi w dokumentacji pacjenta.

Videodermatoskopia – wskazania

Jak już wcześniej wspomniano, nowotwory skóry cechują się wysokim odsetkiem śmiertelności, gdyż często nie dają żadnych objawów przez długie lata. Mogą one rozwijać się zarówno na podłożu już istniejących zmian skórnych, jak również w sposób odrębny. Dlatego videodermatoskopia jest badaniem profilaktycznym, które powinien wykonywać każdy pacjent przynajmniej raz w roku.
Istnieją grupy osób, które powinny jednak zgłaszać się na videodermatoskopię nieco częściej, nawet 2-3 razy w ciągu roku. Zaliczają się do nich pacjenci o bardzo jasnej karnacji i z licznymi piegami, narażeni na silne promieniowanie słoneczne, a także osoby, które kiedyś chorowały na raka skóry lub gdy choroba dotyczy członków ich najbliższej rodziny.

Videodermatoskopię warto wykonać również wtedy, gdy zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące zmiany skórne, które mają niejednolity kolor, nieregularne brzegi, szybko się rozrastają, swędzą, krwawią lub łuszczą się, a także posiadają średnicę większą niż 5 mm.

Jak przebiega videodermatoskopia?

Videodermatoskopia wykonywana przez specjalistów z Kliniki Medycznej WILMED jest badaniem zupełnie bezbolesnym i nieinwazyjnym, nie ma też żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzania. Lekarz przykłada głowicę videodermatoskopu do powierzchni skóry, a na ekranie komputera uzyskuje powiększony obraz danej zmiany. W tym samym czasie oprogramowanie urządzenia dokonuje analizy zmiany pod kątem jej rozmiaru, koloru, asymetrii, struktury komórkowej czy regularności brzegów. Dzięki wszystkim tym danym można jednoznacznie sklasyfikować zmianę i podjąć decyzję odnośnie dalszej diagnostyki czy leczenia.

Co ważne, w Klinice Medycznej WILMED przechowuje się wszystkie dane uzyskane podczas kolejnych badań videodermatoskopowych. Dzięki temu można szybko je porównać, aby sprawdzić, czy dana zmiana uległa w tym czasie jakimkolwiek przeobrażeniom.

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl